شیشه لاکوبل چیست ؟

شیشه لاکوبل نام تجاری شیشه های پشت رنگی (back painted glass) است و به شیشه‌هایی گفته می‌شود که تنوع رنگی زیادی دارند و در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان و دکوراسیون های مدرن از آن‌ها استفاده می‌شود. شیشه لاکوبل طی فرآیند رنگ شدن از یک سمت به شیشه رنگی پوششی مجهز می‌شود و  یک لایه ورقه پی وی سی  به آن لمینت می‌گردد که محافظ رنگ است و موجب ایمنی بیشتر شیشه در هنگام شکستن می‌شود و از ریزش کل شیشه در هنگام شکستن، جلوگیری می‌کند. برخی شیشه های لاکوبل قابلیت ضد حرارت بودن دارند اما به شفافیت شیشه های لاکوبل معمولی نیستند و مات تر هستند. شیشه لاکوبل ضخامت ها و رنگ های متنوعی دارد و به صورت گسترده در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.
 
مزایای استفاده از شیشه لاکوبل
شیشه لاکوبل بادوام، منعطف و درخشان است و تا ۷ برابر در برابر ضربه، قوی‌تر از شیشه‌های خام است. با اضافه کردن فیلم لمینت به شیشه لاکوبل، امنیت بیشتری برای شیشه لاکوبل تامین می‌شود. نصب شیشه لاکوبل با چسب یا بست فیکس پوینت یا اسپیسر انجام می‌شود.
در شیشه لاکوبل یک نوع لایه پولی پروپیلن به کار رفته است که آن را  در برابر رطوبت مقاوم می‌کند؛ بنابراین لاکوبل رنگی در فضاهای مرطوب دچار پوسیدگی و تغییر رنگ و زنگ زدگی نمی‌شود. لاکوبل ضدخش است و در مهدکودک‌ها و زیباسازی محیط کاربرد دارد.
تکنولوژی به کار رفته در شیشه لاکوبل، نور فضای داخلی را تشدید می‌کند و استفاده از شیشه لاکوبل در محیط باعث می‌شود که فضا بزرگ‌تر نشان داده شود و نیازی به استفاده از لامپ‌های فراوان نیست.
شيشه لاکوبل در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم است  و از نفوذ رطوبت به ديوار و لايه های ديگر نيز جلوگيری می کند. همچنین، رنگ های استفاده شده در اين نوع شيشه شیمیایی نیست و باعث آلودگی محيط زیست نخواهد شد. يك نوع لايه پولی پروپيلن در پشت شيشه لاکوبل استفاده می شود كه باعث جلوگيری از شكست و ريختن شيشه می شود. این لایه، همچنين می تواند شيشه را در مقابل ضربه و رطوبت مقاوم سازد.
 
انواع شیشه لاکوبل
شیشه لاکوبل انواع مختلفی دارد. دو نوع عمده شیشه لاکوبل عبارتست از: شیشه لاکوبل  مات (نور را از خود عبور نمی دهد) و شیشه لاکوبل ترنسپرنت که نور را از خود عبور می‌دهد.
نوع دیگر شیشه لاکوبل تی است که قابلیت سکوریت شدن دارد و می‌تواند تا دمای ۶۵۰ درجه حرارات بپذیرد و سکوریت شود. شیشه لاکوبل متلوکس و متلاک به سه حالت رنگی ساده، رنگی مات و متالیک با ضخامت‌های ۶ تا ۲۰ میل عرضه می‌شوند. شیشه لاکوبل تنوع رنگی زیادی دارد و در ۳۰ رنگ عرضه می‌شود.
 
شیشه های لاکوبل بیشتر در محیط های داخلی استفاده می شوند و به صورت پوشش های داخلی در دکوراسیون و طراحی های داخلی جایگزین خوبی برای کاغذ دیواری هستند و از ویژگی های مهم آن می توان به قابل شستشو بودن، عدم آسیب پذیری و ضد خش بودن اشاره کرد. از شیشه های ترنسپرنت اکثرا در نماهای بیرونی ساختمان ها، نورگیر ها و آینه کاری های داخلی بناهای سنتی استفاده می شود و دارای گستره رنگی کمتری در مقایسه با شیشه لاکوبل می باشند.
 
منبع: اردلان گلس